21 September 2021

Wood Awards 2021 shortlist announced

TRADA image

Nineteen structures and eleven product designs have been nominated for the Wood Awards 2021 shortlist – including a 1930's apartment, a unique room divider, and a former furniture warehouse.

 

The Wood Awards, which celebrates excellence in architecture and product design using wood in the UK, is a particularly rigorous competition; independent judging panels visit all the shortlisted projects across the two categories Buildings and Furniture & Product.

 

The buildings judging panel is led by Jim Greaves of Hopkins Architects and includes Andrew Lawrence, Arup; Kirsten Haggart, Waugh Thistleton Architects; Nathan Wheatley, engenuiti; David Morley, David Morley Architects; architectural journalist Ruth Slavid; and Andy Trotman, Timberwright. The furniture and product panel is led by design critic, curator and journalist Corinne Julius, and includes Oliver Stratford, editor of Disegno magazine; Rod Wales of Wales & Wales; and previous winners Yael Mer of Raw-Edges, Eleanor Lakelin, and Sebastian Cox.

 

On display

This year's shortlist will be on display at the Building Centre, London, from 25th October until 3rd December, as part of the exhibition World of Wood. This six-week celebration of global timber and global forests will demonstrate the benefits forest supply chains bring to the natural and urban environment. It seeks to build on the increased interest in climate change policy, highlight the vital role which forest supply chains play in reducing carbon emissions, and showcase the innovation and design potential of timber.

 

 

Buildings shortlist

16 Chart Street, London

 

 

Architect: Ian Chalk Architects
Structural engineer: Heyne Tillett Steel
© Edmund Sumner

 

 

The Alice Hawthorn, Nun Monkton, North Yorkshire

 

 

Architect: De Matos Ryan

Structural engineer: Price Myers

©HuftonCrow

 

 

Lockerbie Sawmill, Lockerbie, Scotland

 

 

Architect: Konishi Gaffney Architects

Structural engineer: Entuitive

 

 

Sands End Community and Arts Centre, London

 

 

Architect:

Structural engineer: Elliott Wood Partnership

 

 

The Welcome Building RHS Garden Bridgewater, Manchester

 

 

Architect: Hodder + Partners

Structural engineer: RoC Consulting

 

 

David Brownlow Theatre, Newbury, Berkshire

 

 

Architect: Jonathan Tuckey Design

Structural engineer: Webb Yates Engineers

©NickDearden

 

 

Guildford Crematorium, Guildford, Surrey

 

 

Architect: Haverstock

Structural engineer: Elliot Wood Partnership

 

 

Ibstock Place School Refectory, London

 

 

Architect: Maccreanor Lavington Architects

Structural engineer: engineersHRW

 

 

Kantor Centre of Excellence: The Anna Freud Centre & Pears Family School, London

 

 

Architect: Penoyre & Prasad

Structural engineer: Webb Yates Engineers

©TimothySoar

 

 

Magdalene College Library, Cambridge

 

 

Architect: Niall McLaughlin Architects

Structural engineer: Smith & Wallwork

 

 

Built: East Pavilion, Belfast, Northern Ireland

 

 

Architect: OGU Architects + Donald McCrory Architects

Structural engineer: O'Connor Sutton Cronin Consultant Engineers

 

 

Unfolding, Pavilion at London Design Biennale 2021

 

 

Architect: PLP Architecture

Client & engineer: CNMI at the University of Cambridge

 

 

1930's Apartment, London

 

 

Architect: Knox Bhavan Architects

Structural engineer: Price & Myers

©NathaliePriem

 

 

The Boathouse, Devon

 

 

Architect: Adams Collingwood Architects

Structural engineer: Paul Carpenter Associates

©JimStephenson

 

 

Concrete Plinth House, London

 

 

Architect: DGN Studio

Structural engineer: Built Engineers

©NickDearden

 

 

Leyton House, London

 

 

Architect: McMahon Architecture

Structural engineer: James Frith Limited

©FernandoManoso

 

 

SNUG Home, Bristol

 

 

Architect: SNUG Homes Limited

Structural engineer: Milner Associates

 

 

St John Street, London

 

 

Architect: Emil Eve Architects

 

 

Wooden Annex, London

 

 

Architect: Tsuruta Architects

Structural engineer: Karsten Weise

 

 

Bespoke Furniture shortlist

Bowater Chest of Drawers – Jan Hendzel Studio

 

 

 

Gayles Farm 5 – Wycliffe Stutchbury

 

 

 

Kingsland Dining Table – Gareth Neal

 

 

 

Mesamachine – Hayon Studio

 

 

 

Nordic Pioneer –  Maria Bruun

 

 

 

Production Furniture shortlist

Allay Chair – Daniel Schofield

 

 

 

Corso Tables + Benches – Dylan Freeth

 

 

 

Cruz Del Sur – Matteo Fogale Ltd

 

 

 

Iso-Lounge Chair – Jasper Morrison

 

 

 

OVO Armchair – Foster + Partners

 

 

 

T01 Cross Chair for TAKT – Pearson Lloyd

 

 

Browse full project details on the Wood Awards website

 

A sample of detailed timber Case Studies featuring previous Wood Awards winners

 

View the full list of Case Studies here