24 June 2021

Riverside Sunderland: University Design Challenge – the entries are in!  

TRADA image

Built environment students across 16 multidisciplinary teams have impressed organisers of the Riverside Sunderland: University Design Challenge (#RSUDC21) with entries showcasing their take on low-carbon homes and a neighbourhood of the future.

 

Together with Sunderland City Council and the Ministry of Building Innovation and Education (MOBIE), TRADA's University Engagement Programme – which is supported by the Timber Trade Federation (TTF) – launched the competition in February in conjunction with an acclaimed series of webinars on sustainable construction and design.

 

Almost 300 students from 39 universities participated in the webinars and 27 interdisciplinary teams were formed to take part in the challenge of designing a three-bed family home in detail and an indicative masterplan for 100 homes, which includes landscapes and streetscapes with green and open spaces against the backdrop of Riverside Sunderland.

 

The main material focus and specification for the homes was timber and timber hybrid systems. Housing typologies needed to be designed and engineered to be manufactured locally, utilising modern methods of construction (MMC). Homes were expected to meet or exceed the RIBA 2030 challenge and to be adaptable to meet the needs of living and working now and in the future.

 

With the pressures of study, work and Covid-19, it's a testament to the students' enthusiasm, thirst for knowledge and sheer determination that 16 teams, made up of 87 individuals from 22 universities, submitted entries which included a scheme masterplan and home poster, a portfolio of their ideas including costing and carbon calculations, and a video. Some teams worked within their universities while others embraced broadening their network of disciplines, which saw peers meet their teammates via online workshops held in February and March.

 

Participants of the challenge have been fulsome in their praise for the knowledge, camaraderie and networking opportunities that participating in #RSUDC21 has provided and are already asking when the next challenge starts!

 

In response to the entries, George Clarke, founder of MOBIE, said:

“Students never fail to amaze me with their imagination, talent and passion, and this competition is providing a critical avenue to inspire young people to help define sustainable homes, and the future of where and how we live. Taking on the climate and housing crises is so incredibly important, and our built environment is key to creating a more sustainable future.

 

“Sunderland, my wonderful home city, and the Riverside Sunderland site has provided an incredible backdrop to spark students' imagination in this challenge, and I'm thrilled that MOBIE has worked with Sunderland City Council and TDUK's University Engagement Programme. It is inspirational to see the future thinking designs that the teams have created.”

 

The shortlisting panellists and judges

A huge thank you to our shortlisting panellists Jane Anderson, Kate Blackburne, Adrian Campbell, Florence Collier, Danny Garwood, Mina Hasman, Sarah Jones-Morris, Rob Littlewood, Will Mawson, Martin Milner, James Turner, Patrick Usborne, Joe Jack Williams and the team at MOBIE who shortlisted eight teams from the 16 entries on the longlist and provided great feedback to each of our student teams.

 

The eight finalists go forward to be judged by the following industry leaders:

  • Andy von Bradsky, MHCLG's Head of Architecture;

  • Mark Farmer, the Government’s independent MMC champion and a partner at Cast Consultancy;

  • Kelly Harrison, Associate Director of Whitby Wood and TDUK Board Member;

  • Dr Gemma Jerome, Director of Building with Nature; and

  • Neil Guthrie, Development Director of Sunderland City Council.

 

Watch the judging live and attend the awards ceremony

The judges will decide the winners of #RSUDC21 on Wednesday, 30 June, with the winning entries announced at an awards event that evening. If you would like to join us, you can book your tickets to the live judging here and the awards ceremony here 

 

Councillor Graeme Miller, leader of Sunderland City Council, said:

“We're looking to build truly exemplary homes of the future at Riverside Sunderland, and who better to inspire them than future generations? 

 

“We've been blown away by the ingenuity and innovation we have seen from those who have taken part in this competition and will be drawing inspiration from it as we move forward with our ambitious plans for Riverside Sunderland, our exciting new mixed-use urban quarter.”

 

TRADA's University Engagement Manager Tabitha Binding said:

“What these student teams have designed in little more than a few months is incredible and provides so much hope for the future of UK construction. These students have taken forward the lessons from the webinars to create low-carbon, homes and neighbourhoods of the future, and built skills which they can undoubtedly take forward well into the future.

 

“These 16 entries show the benefits of working together in interdisciplinary teams as we take on the climate challenge. Our built environment is responsible for around 40% of the UK's greenhouse gas emissions. Through the knowledge, network and skills that these students have developed, they can help decarbonise building by employing low-carbon, sustainable building materials like timber and using modern methods of construction.”

 

Sponsors

We would like to extend a special thanks to our sponsors who have made RSUDC21 possible. This includes the Confederation of Timber IndustriesAccoyaRothoblaasTimber Decking and Cladding AssociationDesignPHPEFCAlliance for Sustainable Building ProductsWood for Good, and BSW.

 

 

The longlist (A-Z)

Team G

Andreas Efstratiou, University for the Creative Arts Canterbury

Bradley Huntley, University for the Creative Arts Canterbury

Luke Lipski, University for the Creative Arts Canterbury

Tanchho Hang Lawati, University for the Creative Arts Canterbury

 

Team K

Hamzah Rezq, University of Brighton

Grace Scott, University of Brighton

Harvey Dunn, University of Brighton

Hollie Willis, University of Brighton

Manar Abu-Aisheh, University of Brighton

Zoe Reilly, University of Brighton

 

Team N

Amy Farrow, Teesside University

Richard Bestow, Teesside University

Sohair AL Nader, Teesside University

Tamsyn Bell, Teesside University

 

Team P

Dawn Keogh, Teesside University

Gabriel Stefanov Dakov, Teesside University

Jonathan Paul, Teesside University

Lisa Harrison, Teesside University

 

Team U

Desislava Veleva, University of Salford

Jake Wydrzynski, University of Salford

Joshua Jonah, Middlesex University

Leon Nixon, University of Salford

Yuhua Lee, Newcastle University

 

Team V

Helen McBride, Teesside University

Jay Kennedy, Teesside University

Jordan Allison, Teesside University

Sophie Dunning, Teesside University

Steph Powell, Teesside University

 

Team X

Blessing Mudzamiri, Birmingham City University

Charlie Morris, Birmingham City University

Hira Khan, Birmingham City University

Konstantina Charitonidou, Birmingham City University

Luciana Micarelli, Birmingham City University

Tooba Nadeem, Birmingham City University

 

Team Z

Benedicta Laryea, Birmingham City University

Callum Bryant, Birmingham City University

Jamie Baker, Birmingham City University

Jaspal Khangura, Birmingham City University

Thi Tran, Birmingham City University

 

 

The shortlist (A-Z)

Team A

Elenor Naraidoo, University of Bath

Fathimath Ema Ziya, University of Bath

Heba Tabidi, University of Bath

Scott Thompson, Northumbria University

Sophie Whinney, University of Bristol

Wendy Young, University of Sheffield

 

Team B

Callum Hewitt, University of Liverpool

Daniela Lopez Pardo, University of Gloucestershire

Freya Noonan, University of Bristol

Jade Biado, University of Bristol

Kyle Henderson, Robert Gordon University

Madeleine Clarke, Coventry University

Samuel Briar, University of Bath

Zaleekha Iqbal, University of Gloucestershire

 

Team D

Ananth Balakrishnan, Cardiff University

Joseph Meehan, University of Bristol

Mohammed Numaan Amar, University of Birmingham

Tsveta Karagyozova, University of Shefield

 

Team E

Aleks Petkov, University of Dundee

Bozhidar Metodiev, University for the Creative Arts Canterbury

Emile Louis Yariv, University for the Creative Arts Canterbury

George Cocks, Graduate

John Kirtley, University for the Creative Arts Canterbury

Ksenia Lenina, University for the Creative Arts Canterbury

Matthew Willis, University of Bristol

 

Team I

Boyang Xu, University of Sheffield

Hang Xu, University of Sheffield

Shen Zhekai, University of Sheffield

Weilin Lai, University of Sheffield

Xiao Han, University of Sheffield

Ziyu Li, University of Sheffield

 

Team M

Aidana Roberts, Cardiff University

Brian Cheuk Yan Ho, University of Bath

Chian Ying Xuan, University of Sheffield

Dakari Brathwaite, University of West London

Kersten Chandy Mathew, Cardiff University

Milda Klimanskyte, University of West London

Oisin Higgins, University College Dublin

 

Team R

Andrew Spence, Teesside University

Lauren Bailey, Teesside University

Robert Andrew Casling-Andoniou, Teesside University

Sarah Warrick, Teesside University

 

Team T

Ian Ojwang, Edinburgh University

Jamie Hardcastle, Anglia Ruskin University

Jay Marchant, Anglia Ruskin University

Kieran Sullivan, Anglia Ruskin University

Oliver Kearin, Anglia Ruskin University

Poshan Ghale, Anglia Ruskin University

 

 

The winners

Highly commended – Team I

Boyang Xu, University of Sheffield

Hang Xu, University of Sheffield

Shen Zhekai, University of Sheffield

Weilin Lai, University of Sheffield

Xiao Han, University of Sheffield

Ziyu Li, University of Sheffield

 

Highly commended – Team R

Andrew Spence, Teesside University

Lauren Bailey, Teesside University

Robert Andrew Casling-Andoniou, Teesside University

Sarah Warrick, Teesside University

 

4th place – Team D

Ananth Balakrishnan, Cardiff University

Joseph Meehan, University of Bristol

Mohammed Numaan Amar, University of Birmingham

Tsveta Karagyozova, University of Sheffield

 

3rd place – Team B

Callum Hewitt, University of Liverpool

Daniela Lopez Pardo, University of Gloucestershire

Freya Noonan, University of Bristol

Jade Biado, University of Bristol

Kyle Henderson, Robert Gordon University

Madeleine Clarke, Coventry University

Samuel Briar, University of Bath

Zaleekha Iqbal, University of Gloucestershire

 

2nd place – Team A

Elenor Naraidoo, University of Bath

Fathimath Ema Ziya, University of Bath

Heba Tabidi, University of Bath

Scott Thompson, Northumbria University

Sophie Whinney, University of Bristol

Wendy Young, University of Sheffield

 

1st place – Team M

Aidana Roberts, Cardiff University

Brian Cheuk Yan Ho, University of Bath

Chian Ying Xuan, University of Sheffield

Dakari Brathwaite, University of West London

Kersten Chandy Mathew, Cardiff University

Milda Klimanskyte, University of West London

Oisin Higgins, University College Dublin

 

 

About the author

TRADA’s Tabitha Binding drives our busy University Engagement Programme, which is supported by the Timber Trade Federation, and proactively seeks to encourage lecturers of architecture, engineering and other building-related courses to teach timber as an equal to other materials. To facilitate this, TRADA has developed a range of free teaching materials, runs high-profile design competitions for students, and creates opportunities to collaborate, uniting universities with members of the timber industry.